
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Height | 2.8448 mm |
| Packaging | Tube |
| Depth | 4.44 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.85 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Style | Socket |
| Contact Resistance | 12 MΩ |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Black |
| Plating | Gold |
| PCB Thickness | 1.778 mm |
| Tail Length | 2.8448 mm |
| Contact Gender | Female |
| Stackable | No |
| Mating Post Length | |
| Contact Finish Thickness - Mating | 762 nm |
| Termination Post Length | 2.84 mm |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$5.92403
Ext.Price$5.92403
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.92403 | $5.92403 |
